Sieci komputerowe Wrocław

Komunikować można się na różne sposoby. Współcześnie standardem są rozwiązania wykorzystujące elektroniczne (cyfrowe) metody porozumiewania się, czyli telefon komórkowy oraz internet.

Ten ostatni jest niczym innym jak siecią komputerową, w tym przypadku – o globalnym zasięgu. Sieć www umożliwia nawiązanie kontaktu między dowolną liczbą komputerów znajdujących się w różnych lokalizacjach, przy czym odległość między nimi nie ma większego znaczenia dla jakości procesu przesyłania danych.

Dzięki internetowi możemy nie tylko się komunikować bez dodatkowych opłat (wystarczy poczta e-mail albo komunikator internetowy), ale też przekazywać informacje, czyli wysyłać i odbierać zdjęcia. Możemy też korzystać z zasobów tych komputerów, które są częścią sieci, czyli np. oglądać filmy w znanym serwisie wideo.

W wielu miastach działają niezależne sieci komputerowe. Wrocław jest jednym z nich. By stworzyć taką sieć, potrzebujemy: komputerów zwanych hostami, serwerów (to komputery o potężnych mocach obliczeniowych), nośników informacji (ze względu na szybkość i przepustowość najlepsze są światłowody; można wykorzystać także kanały bezprzewodowe, czyli fale radiowe), urządzeń dodatkowych (np. modem albo router, który trzeba właściwie skonfigurować, karta sieciowa) i oprogramowania.

Budową sieci zajmują się firmy świadczące usługi informatyczne. Przykładowo na terenie Dolnego Śląska jest to Tel-Raf, która m.in. spawa okablowanie strukturalne i wykonuje pomiary sieci. Więcej o jej usługach przeczytamy – a jakże – w internecie. Wystarczy wpisać frazę ”sieci komputerowe Wrocław”.

AKTUALNOŚCI